MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Będą dyskutować o przyszłości Turowa w Bogatyni. Międzynarodowe spotkanie odbędzie się już 9 lipca. Sytuacja wciąż jest napięta

OPRAC.:
Justyna Orlik
Justyna Orlik
materiały prasowe PGE
W piątek 9 lipca 2021 r. w Bogatyni odbędzie się debata „Wspólna przyszłość regionów górniczych położonych w trójstyku granic PL-CZ-DE. Gospodarka, Społeczeństwo, Środowisko”, organizowana z inicjatywy PGE Polskiej Grupy Energetycznej. Jej uczestnicy będą rozmawiać o wspólnych wyzwaniach, jakie czekają samorządy i lokalne społeczności tych regionów w obliczu transformacji energetycznej.

Transformacja energetyczna i związane z nią zakończenie eksploatacji kopalni węgla brunatnego rodzi kolejne pytania, dotyczące przyszłości obszaru położonego u styku granic Polski, Czech i Niemiec. Region, w ogromnej mierze związany z przemysłem wydobywczym, staje w obliczu ogromnych wyzwań społeczno-gospodarczych. Tym bardziej, że w bliskim otoczeniu Turowa funkcjonuje 9 kopalni odkrywkowych węgla brunatnego – 5 na terenie Czech i 4 w Niemczech. O perspektywach dla samorządów i lokalnych mieszkańców, a także potencjale współpracy regionów w tych procesach, będą rozmawiali uczestnicy debaty organizowanej przez PGE Polską Grupę Energetyczną: „Wspólna przyszłość regionów górniczych położonych w trójstyku granic PL-CZ-DE. Gospodarka, Społeczeństwo, Środowisko”.

Transformacja energetyczna w sposób szczególny wpłynie na życie dziesiątek tysięcy osób - pracowników przemysłu wydobywczego oraz energetyki węglowej, ich rodzin i mieszkańców regionu. Wierzymy, że ze wsparciem lokalnych samorządów uda się zbudować platformę współpracy i stworzyć ponadnarodowe rozwiązania w obszarze gospodarczym, społecznym i środowiskowym. Od tego zależy wspólna przyszłość dla regionu trójstyku granic – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Debata, którą poprowadzi prezes Instytutu Jagiellońskiego Marcin Roszkowski, odbędzie się w Bogatyńskim Ośrodku Kultury. Wezmą w niej udział samorządowcy i eksperci z dziedziny energetyki z Polski, Czech i Niemiec.

Społeczności zamieszkujące region trójstyku granic, związane ze sobą wyjątkową wspólnotą doświadczeń, powinny odegrać kluczową rolę w jego transformacji. Jesteśmy przekonani, że rolą samorządowców, jako bezpośrednich przedstawicieli lokalnej społeczności, jest odpowiedzialne budowanie przyszłości dla nich oraz otoczenia, w którym żyją i pracują. Udział w zbliżającej się debacie jest ważnym krokiem w kierunku sprawiedliwej transformacji dla mieszkańców i lokalnej gospodarki – mówi Piotr Roman, Prezydent Miasta Bolesławiec, prezes Stowarzyszenia Gmin Polskich Euroregionu Nysa.

Uczestnicy debaty wezmą udział w dwóch panelach – pierwszym, poświęconym transgranicznej współpracy gospodarczo-środowiskowej, oraz drugim, omawiającym temat zagospodarowania kapitału ludzkiego w regionie przechodzącym transformację. Obu panelom towarzyszyć będzie sesja pytań i odpowiedzi. Debata będzie transmitowana na kanale Facebook Grupy PGE.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Trzęsienie ziemi na Wyspach. Partia Pracy wraca do władzy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piensk.naszemiasto.pl Nasze Miasto