Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Discovery zainteresowało się podziemiami Kamiennej Góry w Lubaniu, a im udało się otworzyć kapsułę czasu. Co jest w środku? [AKTUALIZACJA]

Justyna Orlik
Justyna Orlik
Podziemia Kamiennej Góry w Lubaniu
Na placu budowy Kamiennej Góry w Lubaniu pracują na trzy zmiany i wreszcie udało im się usunąć ostatnie kamienie. W głębi widać wybetonowane ociosy, szyny kolejki na stropie oraz wózek górniczy Projektem zainteresował się medialny gigant, spółka Discovery, która już niebawem pojawi się na miejscu z kamerami. O Lubaniu będzie głośno i to nie tylko lokalnie. O Kamiennej Górze dowie się cała Polska.

[AKTUALIZACJA]

Otworzyli kapsułę czasu

Przed chwilą dowiedzieliśmy się, że tunele istnieją za ostatnimi usuniętymi kamieniami. "Weszliśmy do obiektu i udowodniliśmy, że podziemny projekt to nie jest wymysł grupy oszołomów, tylko realne działanie członków Stowarzyszenia Miłośników Górnych Łużyc i ludzi im pomagających." - czytamy na profilu w mediach społecznościowych.

Prace w podziemiach Kamiennej Góry w Lubaniu

Ciasny korytarz, glina i bazaltowe kamienie - tak wygląda codzienność pracowników firmy AMC z Krakowa, którzy od wielu tygodni starają się przekopać przez tunel zbudowany przez Niemców w czasie II wojny światowej. Po drodze spotkali wiele niespodzianek, które utrudniały im prace i na kilka dni wstrzymano działania. Sebastian Terenda, kierownik projektu, w tym czasie pozyskiwał dodatkowe środki, bo bez pieniędzy nie było możliwości, żeby ruszyć dalej. Członkowie stowarzyszenia Miłośników Górnych Łużyc wraz z zaprzyjaźnionymi firmami spędzili na placu budowy setki roboczogodzin. Pracowali za darmo po to, żeby odkryć tajemnicę podziemi. Nigdy dotąd nie byli tak blisko.

Ekscytacja sięga zenitu

Pracownicy AMC, pracując na 3 zmiany, mozolnie kamień po kamieniu usuwają bazaltową podsadzkę.
Wszystko odbywa się ręcznie, a urobek wywożony jest taczkami. Żaden taśmociąg czy wagoniki nie wchodzą w grę - zbyt mało miejsca i archeologiczny charakter prac wykluczają takie "luksusy". - czytamy na profilu koordynatorów projektu w mediach społecznościowych.

Finał już naprawdę blisko

Zostało tylko kilka metrów kamieni i drewniana ściana, żeby dostać się do kilometra korytarzy kutych w bazalcie. Czu uda im się tam znaleźć coś jeszcze? W rozmowie z Sebastianem Terendą, kierownikiem projektu, udało się ustalić, że we wnętrzu zagadkowego obiektu może kryć się "złoto Wrocławia", archiwalne dokumenty z czasów II wojny światowej lub technologia elektromagnetyczna. Wyobraźnia wielu podsuwa różne rozwiązania. O tym, co kryją wnętrza podziemi Kamiennej Góry dowiemy się już niebawem.

Discovery zainteresowało się projektem

15.09.2021 na placu budowy gościł Oliviera Krüger, który zainteresował się inicjatywą stowarzyszenia Miłośników Górnych Łużyc. Jak informują członkowie stowarzyszenia, Krüger był pod wrażeniem dotychczasowych działań i zagadkowego miejsca, które eksplorują. Aktualnie trwają prace porządkowe, żeby przygotować plac do planu zdjęciowego.

Zobacz także:

W eksploracji tego miejsca bierze udział także tropiciel podziemnych tajemnic z Wałbrzycha, którego odkrycia śledzą w internecie setki osób.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piensk.naszemiasto.pl Nasze Miasto