Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zwycięski zespół Lasowianie - Oni kochają scenę i z wzajemnością!

MAK
Swoją działalnością zajmują się od 40 lat, wyśpiewali mnóstwo nagród, a ich głosy rozbrzmiewają przy różnych okolicznościach zarówno regionalnych, jak i ogólnopolskich, a nawet międzynarodowych. Lasowianie, to zespół z tradycją, kulturą, uznaniem, ale przede wszystkim ogromnym sercem pełnym zapału do pracy artystycznej.

Na mapie naszego regionu nie sposób przejść obojętnie obok Euroregionalnego Centrum Kultury i Komunikacji w Pieńsku, a to właśnie tam mieści się siedziba zespołu Lasowianie. Przynajmniej raz w tygodniu w murach ośrodka kultury rozbrzmiewa dobrze zanana mieszkańcom miasta muzyka, a to znak, że miejscowi artyści ludowi szlifują swój warsztat muzyczny.
Twórczość zespołu została wielokrotnie doceniona i zebrała owocne plony, także w postaci stałej współpracy ze stroną Czeską, Niemiecką czy Serbołużycką. Niewątpliwie zespół ma się czym pochwalić, a próba ujęcia w artykule wszystkich laurów, jakie przez przeszło 40 lat zebrali, jest niemalże niemożliwa, gdyż nie starczyłoby na to miejsca. Spróbujmy jednak uwypuklić te największe osiągnięcia. Jak sam zespół twierdzi, takim największym sukcesem, momentem ogromnej dumy, prestiżu i satysfakcji był ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. To właśnie wtedy, spośród 27 zespołów, Lasowianie, jako reprezentanci, a właściwie reprezentantki, bo pojechały tam same kobiety, Dolnego Śląska wyśpiewały drugie miejsce i to w bardzo trudnym występie a capella!
Można powiedzieć, że zespół do nagród wręcz się już przyzwyczaił Świadczy o tym chociażby cała seria dyplomów, pucharów czy statuetek dumnie spoczywających w centrum kultury Pieńska. W 2009 roku decyzją ponad 10 tysięcy głosów zdobyli pierwsze miejsce w Polskim Radiu Wrocław i zdobyli tytuł najlepszego zespołu w edycji zimowej. Do tej pory nikomu nie udało się zebrać tak pokaźnego uznania. Ponad to Lasowianie nagrali tam 3 płyty, które w błyskawicznym tempie zostały wykupione!
Na koncie zespołu widnieją jeszcze zwycięstwa w konkursach między innymi w Dąbrowie Górniczej, Lądku Zdroju, Bogatyni, Lubaniu, Mikułowie, Łomnicy, Luboszycach i Żarach. Równie zaszczytne drugie miejsce piastowali w konkursach w Kamieniu Pomorskim, Bogatyni, Szprotawie czy Nowogrodźcu.
Wiśnią na torcie wydają się być medale, które otrzymali za całokształt wieloletniej działalności artystycznej, kultywowanie tradycji ludowych oraz krzewienie patriotyzmu. Lasowianie zostali odznaczeni medalami: „Zasłużony dla Miasta i Gminy Pieńsk”, Zasłużony dla Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych” oraz „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.
Zespół parokrotnie miał przyjemność śpiewać na Festiwalu Tradycji Dolnego Śląska w Operze Wrocławskiej. - To są bardzo przyjemne przeżycia, nie wszystkie nawet jest człowiek w stanie spamiętać. Czasami jak tak patrzymy i wspominamy przeszłość, to aż nie dowierzamy ile nagród udało nam się zdobyć i w ilu miejscach być – tłumaczy Halina Gancarz, kierownik zespołu Lasowianie.
Co czyni zespół tak wyjątkowym, wydaje się oczywiste – muzyka, ale jaka?
- My przede wszystkim śpiewamy piosenki naszych dziadów i pradziadów, rodziców ze wschodu. Śpiewamy piosenki biesiadne, kościelne, wojskowe, ludowe, patriotyczne z całej Polski. Nasi członkowie pochodzą z różnych regionów Polski i każdy wnosi do repertuaru jakieś piosenki od swoich rodziców, aby wspólnie je zaśpiewać. Mamy również swoje utwory – dodaje Halina Gancarz.
Scena to także odpowiednia prezencja, a tej zespołowi na pewno nie brakuje. Ich stroje zostały specjalnie zaprojektowane przez wrocławskiego etnografa. Wychodząc naprzeciw potrzebom artystów, etnograf stworzył taki projekt, który bez wątpliwości pozwolił na godne uczestnictwo w występach przy każdej pieśni z różnych regionów Polski.
Zespół bardzo chętnie udziela się społecznie i pracuje charytatywnie na rzecz chorych. Takim cudownym momentem ich działalności była zbiórka pieniędzy na rzecz chorej 4-letniej dziewczynki Udało się wtedy zebrać dużą sumę pieniędzy i przekazać na konto potrzebującej.
Wspólne śpiewanie to dla członków zespołu odskocznia od rzeczywistości. Traktują siebie jak rodzinę i są najlepszymi przyjaciółmi. Integracja nie kończy się na próbach i występach. To także wspólne wyjazdy i spotkania towarzyskie. Jak sami mówią: jeden bez drugiego już nie może, każdy czeka na wspólne spotkanie.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piensk.naszemiasto.pl Nasze Miasto